Bezpečnost

Proti hrozbám z internetu je nutné se efektivně bránit. Přinejmenším je důležité mít nainstalovaný aktualizovaný antivirový program, osobní firewall, případně další nástroje na odstranění škodlivého softwaru. Nedílnou součástí Vaší bezpečnosti je aktualizovaný operační systém a uvážlivé chování na síti. Pokud vás zajímá šifrování doporučujeme článek Zabezpečení počítače.

Několik bezpečnostních zásad

1. Nesdělujte své heslo do UIS třetím osobám, pokud chcete umožnit přístup do UIS dalším osobám, využijte aplikaci Nastavení delegátů
  2. Neposílejte svá přihlašovací jména a hesla e-mailem, správci a IT pracovníci univerzity po Vás nikdy nebudou vyžadovat zasílat e-mailem Vaše přihlašovací údaje. Pokud takový e-mail obdržíte, e-mail smažte
  3. Neklikejte a neodpovídejte na podezřelé e-mailové zprávy
  4. Hesla volte dostatečně dlouhá a nepoužívejte snadno uhodnutelná hesla jako např. jména, data narození, jméno vašeho partnera apod). Kombinujte znaky a číslice.
  5. Vaše data pravidelně zálohujte

Antivirová ochrana

Antivirový program je důležitý bezpečnostní software, který chrání Váš počítač před napadením a útokem do Vašeho počítačového systému. Dbejte na to, aby byl Váš antivirový program pravidelně aktualizován, zejména virová databáze. Více informací najdete na www.viry.cz

Pracovní počítače zaměstnanců

Smlouva umožňuje instalaci a používání SW produktu AVG Anti-Virus Business Edition v aktuální verzi na pracovních stanicích a serverech v majetku univerzity. Licenci na fakultách obdržíte od OSVT (Osoba spravující výpočetní techniku) Vašeho ústavu, v případě rektorátu a celoškolských pracovišť vybraní pracovníci Ústavu informačních technologíí (paní KubalováZapletalová).

Soukromé počítače studentů a zaměstnanců

Řadu antivirových produktů můžete pro nekomerční využití stáhnout zdarma. Pro ochranu soukromých počítačů studentů na kolejích doporučujeme mít nainstalován antivirový software. Vedle placených antivirových produktů můžete pro domácí nekomerční použití využít např.:

AVG Free
Verze známého programu AVG pro domácí použití.

avast! Free
Antivirový a antispywarový program pro domácí a nekomerční využití

Microsoft Security Essentials
Program Microsoft Security Essentials zajišťuje pro váš domácí počítač ochranu v reálném čase. Nenáročný na systémové prostředky.

Brána firewall

Brána firewall slouží k ochraně proti vnějším útokům ze sítě a zabraňuje neoprávněným uživátelům umožnit přístup k Vašemu počítači. OS Windows XP SP2 a vyšší již obsahuje integrovaný firewall. Zkontrolujte zda máte nastaveno dle obrázku (Windows 7). Start-Ovládací panely-Systém a zabezpečení-Brána Windows Firewall

Automatické aktualizace

Je doporučeno udržovat operační systém aktuální pomocí automatických aktualizací, které vychazí pro Váš operační systém. Netýka se to jen MS Windows, ale také MAC OS X či operačního systému Linux. Některé aktualizace opravují bezpečností chyby v operačních systémech a zmenšují riziko napadení Vašeho počítače.

Škodlivý software, spyware, trojští koně atd.

Veškerý tento škodlivý software může zneužít vaše osobní data či získat přístup k vašemu počítači. Podrobnější informace jak se bránit, získáte např. zde

IT HELPDESK